Wednesday, May 30, 2007

Προσπάθησε για την πρόκριση!

Δε τα κατάφερε τελικά ο Κων/νος Οικονομίδης στο σημερινό παιχνίδι.Ο Tommy Robredo πήρε τη νίκη με 3-0 σετ, 6-4 7-5 6-4.
Ο Κώστας ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, μάλιστα στο πρώτο σετ πήρε προβάδισμα 3-0!
Στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 4-1 υπέρ του Οικονομίδη! Όμως ο Robredo με 5 συνεχόμενα game πήρε το σετ με 6-4.Εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο 2ο, πάλι 3-0 μπροστά στο σκορ ο Κώστας! Απάντηση και πάλι από τον Ισπανό, με 7-5 παίρνει και αυτό το σετ.
Στο τρίτο ο Robredo με 6-4 πήρε τη νίκη και την προκριση στον επόμενο γύρο σε 36 λεπτά.
Πολύ καλό αποτέλεσμα όμως παρά την ήττα.Ένας παράγοντας τα πολλά αβίαστα λάθη, 51 έναντι 18 του Ισπανού, φαίνεται ότι στοίχισαν στον αγώνα, στα κρίσιμα σημεία.Αποτελεσματικό και το σερβίς με 62% και 71% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς.
Ο Οικονομίδης πέτυχε το καλύτερο αποτέλεσμα σε Grand Slam για τους ανδρες στο ελληνικό τένις! Τρεις νίκες στα προκριματικά και μία στο κυρίως ταμπλό! Ελπίζουμε και σε καλύτερα στο μέλλον!

That was it for Kostantinos in Roland Garros this year! Today he lost to Tommy Robredo, 6-4 7-5 6-4.
Despite the loss in straight sets, Kostas started with an impressive way this match.With 3-0 was in the lead in 1st set and then 4-1! But Robredo answered with 5 games in the row, and 6-4 for him.In the 2nd, Kostas was again 3-0! Robredo though, took this one too with 7-5.The final set lasted 36 minutes, and with 6-4, game, set and match for the Spaniard.